Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zaburzenia u noworodków a matki pijące alkohol

Nadużywanie alkoholu przez kobiety w ciąży stanowi duży problem zdrowotny. Towarzyszy temu często nieregularny tryb życia kobiet, niedożywienie, a to ma wpływ na rozwój płodu i na zwiększenie ryzyka poronienia czy porodu przedwczesnego. Przewlekłe działanie alkoholu na płód może wywołać alkoholowy zespół płodowy FAS lub niekorzystne skutki działania alkoholu na płód FAE.

 

Podstawowe kryteria FAS to: mała masa urodzeniowa, małogłowie, małoocze, krótka szczelina powiekowa, wąska górna warga, duży podbródek, niewykształcenie rynienki wargowo - podnosowej, a nawet opóźniony rozwój psychoruchowy.

 

Do kryteriów FAE zalicza się małą masę urodzeniową, jedno bądź dwa kryteria z FAS, opóźnienie w rozwoju psychoruchowym, a także naczyniaki, zaburzony rozwój szkieletu i mięśni.

 

Badania pokazują, że skutkami tych zaburzeń jest zbyt niskie ciśnienie krwi dziecka, niepokój, zaburzenia snu, a wysoce prawdopodobne wydaje się być występowanie alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

 

W okresie pierwszych sześciu tygodni alkohol może najsilniej powodować wady u płodu. Badania wykazały, że w przeciągu godziny od wypicia alkoholu jego poziom we krwi płodu jest taki sam, jak u matki. Natomiast dwie i kolejno trzy godziny po spożyciu, poziom alkoholu we krwi płodu jest wyższy, niż u matki. Wyeliminowanie alkoholu u płodu to droga głównie przez łożysko. Wyniszczenia jakie robi alkohol, to niedotlenienie płodu i hamowanie rozwoju komórek płodowych. Alkohol jest obecny nawet w mleku kobiety nadużywającej. Jego stężenie w mleku jest podobne do tego we krwi. U dzieci, które odżywiały się takim mlekiem stwierdzono wystąpienie spowolnienia rozwoju psychoruchowego.

 

 

Dominika Tkaczuk - psycholog

 

 

Przeczytaj także: