Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Typy alkoholizmu

Uzależnienie alkoholowe ma zazwyczaj różny przebieg. Jest to skorelowane z cechami osobowościowymi i fizycznymi osoby chorej. Duży wpływ mają wiek, płeć ale także wiele innych czynników. Na podstawie wieu badań przeprwadzonych na przestrzeni lat, wyobrębniono różne typy alkoholizmu. 

 

ALFA - uzależnienie oparte wyłącznie na czynnikach psychologicznych. Charakterystyczne dla  osób z małą tolerancji na frustracje, nie potrafiących radzić sobie ze stresem i napięciem psychicznymf. W tym przypadku alkohol służy głównie po to, by dodać odwagi, separować od rzeczywistości, uśmierzać cierpienia fizyczne lub psychiczne.

 

BETA - to uzależnienie oparte nade wszystko na czynnikach społecznych, w zasadzie bez związku z uzależnieniem psychologicznym i fizjologicznym. Najczęstsze są tu somatyczne konsekwencje nadmiernego picia, a wśród nich niedożywienie, marskość wątroby, uszkodzenia układu pokarmowego. Podstawowe przyczyny wypływają z sytuacji społecznej, obyczajów i norm środowiskowych. Uzależnieni rzadko trafiają do klubów Anonimowych Alkoholików i placówek odwykowych, często do lekarzy internistów. Nie ma tu upośledzenia mechanizmów kontroli picia i objawów abstynencyjnych.

 

TYP I Alkoholizm -UWARUNKOWANY ŚRODOWISKOWO - tu początek uzależnienia ma miejsce względnie późno, po 25 roku życia, a czynniki genetyczne w przypadkach tego typu grają niewielkie znaczenie. Alkoholizm typu pierwszego tyczy się zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Uzależnieni często nadużywają alkoholu okresowo, zdarzaja się im okresy dłuższego odstawienia. Mimo, że przed popadnięciem w uzależnienie nie przejawiali szczególnych tendencji do zachowań antyspołecznych to wraz z nasileniem się alkoholizmu zarysowuje się u nich większa podatność na pojawienie się zaburzeń lękowych i depresyjnych. (Cierpiałkowska, 2007, s. 220; za: Ball, 2000), 

 

TYP II Alkoholizm -UWARUNKOWANY GENETYCZNIE - w tym przypadku objawy uzależnienia występują wcześnie, bo już przed 25 rokiem życia. Dotyka najczęściej mężczyzn, u kobiet jest rzadko spotykany. Biologiczni ojcowie (nie dotyczy to matek) osób przejawiających ten typ bardzo często byli uzależnieni od alkoholu. Ten przypadek charakteryzuje intensywne i pozbawione dłuższych kresów abstynencji picie, mocne zachowania antyspołeczne i psychiczne zaburzenia bądące skutkiem uzależnienia.

 

 

Przeczytaj także: