Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dzieci - ofiary cyberprzemocy bardziej narażone na depresję

Zmienia się świat i zmienia się szkoła. Zmieniają się również formy szykanowania czy przemocy stosowane w szkole. Tradycyjne formy szykanowania to przemoc fizyczna, dokuczliwe uwagi czy odrzucenie przez grupę. Cyberprzemoc obejmuje natomiast agresywne zachowania, do których używa się komputera lub telefonu komórkowego.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania z udziałem ponad 7000 uczniów obu płci od 11 do 16 lat. Okazało się że, ofiary cyberprzemocy w większym stopniu narażone są na ryzyko wystąpienia depresji niż jej sprawcy. Wiadomo, że bycie ofiarą szykanowania w szkole wpływa negatywnie na poziom osiągnięć w nauce, rozwój kompetencji społecznych a także ogólny poziom samopoczucia. Niestety nadal jest to powszechnym problemem. Blisko 21% nastolatków w USA było ofiarą przemocy fizycznej co najmniej jeden raz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, 53% było ofiarą agresji słownej, 52% dotykał problem odrzucenia przez rówieśników, a aż 14% było ofiarami cyberprzemocy.

 

Wcześniejsze badania wskazywały, że dzieci rzadziej wchodzą w rolę sprawcy lub ofiary przemocy w szkole, jeżeli uzyskują odpowiednie wsparcie ze strony rodziców, kiedy są przekonane, że mogą na swoich rodziców liczyć, że, gdy zajdzie taka potrzeba - pomogą im; a także wtedy, kiedy czują, że są kochane; gdy rodzice rozumieją ich kłopoty i zmartwienia i potrafią je pocieszyć.

 

Dorota Fryc

psycholog

 

Przeczytaj także: