Zaburzenia u noworodków a matki pijące alkohol
Nadużywanie alkoholu przez kobiety w ciąży stanowi duży problem zdrowotny. Towarzyszy temu często nieregularny tryb życia kobiet, niedożywienie, a to ma wpływ na rozwój płodu i na zwiększenie ryzyka poronienia czy porodu przedwczesnego. Przewlekłe działanie alkoholu na płód może wywołać alkoholowy zespół płodowy FAS lub niekorzystne skutki działania alkoholu na płód FAE.
Podstawowe kryteria FAS to: mała masa urodzeniowa, małogłowie, małoocze, krótka szczelina powiekowa, wąska górna warga, duży podbródek, niewykształcenie rynienki wargowo - podnosowej, a nawet opóźniony rozwój psychoruchowy.
Do kryteriów FAE zalicza się małą masę urodzeniową, jedno bądź dwa kryteria z FAS, opóźnienie w rozwoju psychoruchowym, a także naczyniaki, zaburzony rozwój szkieletu i mięśni.
Badania pokazują, że skutkami tych zaburzeń jest zbyt niskie ciśnienie krwi dziecka, niepokój, zaburzenia snu, a wysoce prawdopodobne wydaje się być występowanie alkoholowego zespołu abstynencyjnego.
W okresie pierwszych sześciu tygodni alkohol może najsilniej powodować wady u płodu. Badania wykazały, że w przeciągu godziny od wypicia alkoholu jego poziom we krwi płodu jest taki sam, jak u matki. Natomiast dwie i kolejno trzy godziny po spożyciu, poziom alkoholu we krwi płodu jest wyższy, niż u matki. Wyeliminowanie alkoholu u płodu to droga głównie przez łożysko. Wyniszczenia jakie robi alkohol, to niedotlenienie płodu i hamowanie rozwoju komórek płodowych. Alkohol jest obecny nawet w mleku kobiety nadużywającej. Jego stężenie w mleku jest podobne do tego we krwi. U dzieci, które odżywiały się takim mlekiem stwierdzono wystąpienie spowolnienia rozwoju psychoruchowego.
Dominika Tkaczuk - psycholog
Przeczytaj także:
- Ryzyko uzależnienia od alkoholu - przegląd badań
- Typy alkoholizmu
- Wpływ czynników genetycznych na uzależenienie od alkoholu
- Koncepcje poznawcze i behawioralno-poznawcze w podejściu do choroby alkoholowej
- Jaki wpływ może mieć alkohol na Twoje zdrowie?
- Teorie społecznego uczenia się w podejściu do choroby alkoholowej.