Porady on-line

Zapisz się na porady on-line i porozmawiaj z nami bez
wychodzenia z domu.

Psychologia

Psychiatra a psycholog – czym się różnią?

Psychiatra a psycholog – czym się różnią? Kim są i czym zajmują się psychiatra i psycholog? Często nie wiadomo, z czym i do kogo się udać, gdy ma się problem. Czym różnią się tacy specjaliści? Czy to prawda, że z małym problemem idzie się do psychologa, a dużym do psychiatry? A może te nazwy oznaczają to samo?

 

Otóż nie oznaczają tego samego. Jest możliwość, że znajdziemy osobę, która jest zarówno psychologiem, jak i psychiatrą, ale oznaczałoby to, że skończyła dwa rodzaje studiów i praktyk, czyli w praktyce będzie się to zdarzało bardzo rzadko.

Zazwyczaj wygląda to tak:
Psycholog – ukończył 5-letnie studia magisterskie z psychologii. Uczył się tam jak jest skonstruowana i jak działa psychika człowieka, co kieruje jego zachowaniem i emocjami, jak funkcjonują społeczeństwa i różne grupy ludzi itp. Opanował też sposoby przeprowadzania i interpretowania testów psychologicznych. Ponadto na wielu uczelniach studenci wybierają swoją specjalizację. Mogą specjalizować np. w psychologii społecznej, klinicznej, międzykulturowej, sportu czy komunikacji. W zależności od dokonanego wyboru student będzie miał inne zajęcia i w konsekwencji jako absolwent psychologii będzie posiadał inną wiedzę. Jednak same studia psychologiczne nie przygotowują całkowicie do udzielenia pomocy psychologicznej człowiekowi cierpiącemu lub choremu. To takiej pracy potrzebna jest często dodatkowa wiedza i praktyka oraz zalecana jest własna terapia (z wielu powodów, ale między innymi, by nie przenosić swoich problemów na klienta). Często więc absolwent psychologii kształci się dalej i uzyskuje kolejne stopnie specjalizacji w swoim zawodzie, jakimi mogą być psycholog kliniczny lub psychoterapeuta.

 

Psycholog kliniczny – skończył dodatkowo specjalizację kliniczną. Praktykował między innymi na różnych oddziałach psychiatrycznych i dalej się kształcił teoretycznie. Dzięki temu pogłębił wiedzę z psychopatologii człowieka i diagnozowania zaburzeń psychicznych.

 

Psychoterapeuta – ukończył szkolenie z psychoterapii już po zdobyciu tytułu magistra psychologii. Szkolenie takie trwa najczęściej 4 lata i organizują je różne szkoły w różnych nurtach teoretycznych. Najbardziej znane szkoły terapii to: psychodynamiczna, behawioralno-poznawcza, Gestalt, humanistyczna, egzystencjalna, i systemowa. Różnią się one między sobą założeniami i technikami pracy. Wszystkie jednak mają wspólny cel pomocy klientowi, poprzez kontakt, rozmowę oraz ćwiczenia w rozwiązaniu trudności emocjonalnych. Psychoterapeuta oprócz wiedzy z psychopatologii człowieka, posiada również wiedzę i doświadczenie jak prowadzić sesje psychoterapii. Umie słuchać, diagnozować opisywane przez pacjenta objawy i potrafi stosować takie metody terapeutyczne, które mu pomogą.

 

Psychiatra – to lekarz, który ukończył 6-letnie studia medyczne i skończył specjalizację z psychiatrii. Ma zatem wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania ciała człowieka (w tym mózgu i układu nerwowego), wiedzę z psychopatologii, czyli dotyczącą zaburzeń psychicznych (ich klasyfikacji, etiologii i farmakoterapii). Zdobył tez praktykę na oddziałach psychiatrycznych. Tylko psychiatra może wystawiać recepty na leki oraz zwolnienia lekarskie, a często też skierowanie do szpitala i na oddziały rehabilitacyjne. Rzadko uczy się jednak psychoterapii i mimo tego, że powinien wysłuchać i zrozumieć swojego pacjenta, to najczęściej nie będzie mógł mu pomóc prowadząc psychoterapię.

 

Wnioski: Wizyta u psychiatry może być konieczna, gdy dane zaburzenie wymaga robienia badań medycznych, wypisania leków lub zwolnienia i nie oznacza, że osoba taka jest bardziej chora od tej, który korzysta z pomocy psychologa.

 

W praktyce specjaliści psychiatra i psycholog ze sobą współpracują i często jeden będzie kierował do drugiego, bowiem bardzo dużo grup zaburzeń leczy się najlepiej wtedy, gdy pomagamy sobie jednocześnie lekami i psychoterapią.

 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu odpowiedź na pytanie – Psycholog czy psychiatra? – kogo wybrać? – jest dla czytelnika już zrozumiałe.

 

Agnieszka Idźkowska-Guz psycholog

11 lutego 2015

Spis artykułów

Potrzebujesz terapii?
Wybierz odpowiednią:

Nasza lokalizacja

Nasz gabinet psychologiczny znajduje się w miejscowości Zielonka w domu jednorodzinnym.
Graniczymy z miejscowościami z powiatu wołomińskiego, tj. Wołomin, Kobyłka, Marki, Ząbki a także Radzymin. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców najbliższych dzielnic WarszawyRembertów, Wawer i Praga.

Sprawdź, jak dojechać >

Ośrodek Terapii i Rehabilitacji
ul. Wrzosowa 66
05-220 Zielonka / k. Warszawy