Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ćwiczenia u logopedy - Wywoływanie głoski /dz/

Aby pojawiła się prawidłowa wymowa głoski /dz/, najpierw muszą utrwalić się głoski /s/,/z/,/c/. Jeśli dziecko ma problem z udźwięcznianiem, polecamy aby dziecko przy wydawaniu dźwięków przykładanie placów do szyi, aby mogło wyczuć drganie krtani. Na początku może mieć z tym problem, więc dobrze aby logopeda przyłożył ręce dziecka do swojej szyi i pozwolił mu wyczuć te drgania.

 

Warto zachęcić także dziecko do wymawiania głose /c/ i /dz/ z zatkanymi uszami. Trzeba zwracać uwagę dziecka na różnice w brzmieniu danych głosek. Dla ułatwienia ćwiczenia wymawiania głoski /dz/, można poprosić dziecko o wymawianie samej głoski /d/ i dodanie na końcu przedłużenia w postaci /z/, które należy stopniowo skracać.

 

Utrwalanie i automatyzacja głoki /c/

 

Sylaby:

  • /dz/ w nagłosie: dza, dze, dzo, dzu, dzy
  • /dz/ w otoczeniu samogłosek: adza, edze, odzo, udzu, ydzy

 

Zabawy, które możemy wykonywać z dzieckiem

  • zabawa 'patyczaki' - dziecko układa z kolorowych patyczków różne wzory. Każdemu z patyczków dziecko mówi sylabę z głoską /dz/, np. czerwonemu -dza a zielonemu -edze
  • zabawa z wykorzystaniem piłki - polega ona na rzucaniu piłką do dziecka z wymawianiem sylaby zawierającej /d/. Dziecko ma za zadanie złapać piłkę i odrzucić do opiekuna jednocześnie wymawiając podaną sylabę. Zabawę można urozmaicić, np. podając piłke dziecku w różny sposób.
  • zabawa słuchowa - na wypowiadanie głosek dziecko reaguje klaskaniem, jeśli sylaba zawiera głoskę /dz/
  • zabawa z czasem - zadaniem dziecka jest wymówienie sylab z głoską /dz/ w określonym czasie

 

Dla dziecka, które już czyta, można zaproponować zabawę w łącznie sylab, tak aby powstały wyrazy:

dzwo                        nek

wła                           dze

sa                             dzele

ry                              dza

frę                            dza

wo                            dzynki

przę                          dza

mie                           dza

ro                              dze

 

Zabaw wywołujących głoski logopeda może zaproponować dziecku niezliczoną ilość. My podaliśmy kilka przykładowych, które możemy wykonać także z dzieckiem w domu.

 

Artykuł pisany według Zabaw i ćwiczeń logopedycznych, Poradnik dla logopedów, nauczycieli i rodziców, Anna Chrzanowska, Wydawnictwo Akademickie Warszawa 2002

 

Przeczytaj także: