Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hipoterapia - "Co to jest koń?" Materiały dla dzieci do domu

Mali pacjenci, którzy pierwszy raz przychodzą na zajęcia hipoterapii czy jazdy konnej, mogą czuć obawy przed tą aktywnością. Widać w nich dużą ciekawość i fascynację końmi, z drugiej strony towarzyszy także często temu lęk, strach czy brak poczucia bezpieczeństwa. Wielu z tych negatywnych emocji można by uniknąć, przygotowując dziecko wcześniej w domu, opowiadając mu o zwierzęciu, ludziach i otoczeniu, które spotka go na zajęciach terapeutycznych.

 

 

Dziecko w dzisiejszym świecie, w wielkich miastach, rzadko ma możliwość obcowania ze innymi zwierzętami, niż psy czy koty. Wszystko co może go spotkać w spotkaniu z koniem, jest dla niego nowe i nieprzewidywalne. Dochodzi do tego często konieczność rozstania się na czas zajęć z rodzicami, którzy zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Poznają hipoterapeutę i swojego nowego przyjaciela - konia. Zwierzę bardzo duże, często głośne, nieznane i nieprzewidywalne.

 

Ponieważ rzeczywiście często widzę po moich nowych podopiecznych, jak bardzo się boją, ale też jak bardzo pragną uczestniczyć w zajęciach, dodaję poniżej kilka obrazków do wydrukowania i podsunięcia dziecku w domu do obejrzenia. Pierwszy rozdział dotyczy koni, odpowiada na pytania co to jest koń, gdzie mieszka, co jada a przede wszystkim, co często jest najważniejsze dla dzieci, co lubi robić a czego nie. Obrazki umożliwiają także pokolorowanie koni i osób, co na pewno pomoże dziecku z oswojeniem się z nową sytuacją - dziecko będzie miało możliwość przećwiczenie i poznanie sytuacji, które spotkają je podczas zajęć hipoterapii czy jazdy konnej. Sytuacja stanie się dla niego zrozumiała i przewidywalna, co na pewno doda mu odwagi i otuchy.

 

Rodział "Co to jest koń?" polecam i dla dzieci młodszych i starszych.

 

Co to jest koń?

 

Obrazki przestawione powyżej pochodzą z Przeglądu Hipoterapeutycznego 2007/3(6) "Koń i ja". Jest to Czasopismo Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego w którym ukończyłam kurs zawodowy Hipoterapii

 

Kiedy dziecko już zapozna się ze szczegółami życa konia, dla rodziców pomocna może być lektura mojego innego artykułu Jak przygotować nasze dziecko do zajęć z koniem?

 

 

Magda Guz - Hipoterapeuta

 

 

Przeczytaj także: