Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ciekawostki - koń i jazda konna

 

Przygotowałam kilka ciekawostek na temat koni i jazdy konnej. Sprawdź czy wiesz już wszystko :) Może coś Cię zaskoczy? :)

 

 

Za najstarszego konia świata uznano konia o imieniu Old Billy. Żył on ponoć 62 lata. 

 

 

Czy wiesz, że dorosłe konie mogą spać tylko 3 godziny na dobę?

 

 

Niewiarygodne, ale prawdziwe - rekord potęgi skoku to 2,47 m!

 

 

Ludzie rozpoznają swoje dzieci po wyglądzie. Klacze karmiące swoje młode, rozponają ję po zapachu!

 

 

Będąc przy temacie klaczy i źrebiąt, to ponad 90% porodów odbywa się w nocy, a ciąża u klaczy trwa aż 11 miesięcy!

 

 

Czy zdajesz sobie sprawę, że koń dzięki specjalnemu rozmieszczeniu oczu widzi niemal wszystko dookoła głowy? Jedyne miejsca, gdzie nie jest w stanie "spojrzeć" to miejsce tuż przed jego pyskiem i kawałek zadu.

 

 

Jak szybko jesteś w stanie rozpędzić się na rowerze? Konie, które ściają się w wyścigach płaskich przekraczają prędkość 48km/h, a potrafią biegać 60 km/h i więcej ;)

 

 

Ile znasz ras koni? Pięć, dziesięć? A może to Twoje hobby i znasz ich znacznie więcej? Otóż najnowsze dane mówią o 207 rasach koni istniejących na świecie! 76 to konie małe i kuce, 36 to konie do pracy a reszta to konie wierzchowe.

 

 

Każdemu koń kojarzy się z wysokim, potężnym zwierzęciem, ale mało kto wie że istieje rasa koni Fallabella, której najniższy przedstawiciel mierzył w kłębie tylko 37,5 cm!

 

 

Z kolei najwyższym koniem był Sampson, który urodził się w 1846 roku. Mierzył 2,19 m a ważył prawie 1520 kg!

 

 

Człowiek, kiedy coś słyszy odwraca w tamtą stronę głowę. Koń kieruje w tamtą stronę swoje uszy! To nimi porusza 16 mięśni, które pozwalają mu na obrót uszu o prawie 180 stopni.

 

 

Policz ile masz zębów ? Dorosły koń ma ich aż 40.

 

 

Ile żyją konie? Rasa pełnej krwi angielskiej żyje około 20 lat, konie półkrwi żyją więcej.

 

 

Czy wsród ludzi szczypanie i podgryzanie jest oznaką przyjaźni? Otóż u koni tak właśnie jest! Konie, które lekko się podszczypują są dobrymi przyjaciółmi.

 

 

 

Przeczytaj także Jak przygotować dziecko do zajęć z koniem?, "Koń jaki jest, każdy widzi" i Jaki powienin być koń-terapeuta?

 

Magda Guz - hipoterapia i jazda konna