Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jakie są skutki rozwodu rodziców dla funkcjonowania dziecka?

Wielu rozwodzących się rodziców ma zapewne wiele obaw odnośnie tego jakie są skutki rozwodu rodziców dla funkcjonowania dziecka. Rozwód to bardzo trudne i bolesne przeżycie dla wszystkich członków rodziny i jako taki zawsze ma swoje skutki dla funkcjonowania dziecka. Dorośli mogą jednak w tej dla nich skomplikowanej sytuacji wspierać dzieci, aby ułatwić im przejście przez ten trudny czas. Dzieci bowiem są zależne od rodziców, podatne na zranienie i mają silną potrzebę bezpieczeństwa.

Czytaj więcej...

Dla kogo przeznaczony jest i na czym polega Trening Umiejętności Społecznych?

Ciągle słyszysz o tym, że czyjeś dziecko chodzi na TUS albo twoje dziecko właśnie dostało takie zalecenie i zastanawiasz się dla kogo przeznaczony jest ten Trening Umiejętności Społecznych i na czym on polega? Zacznijmy może od wyjaśnienia składowych tej nazwy.

Czytaj więcej...

Koncepcja pedagogiczna Janusza Korczaka

Koncepcja pedagogiczna Janusza Korczaka opiera się przede wszystkim na współpracy z dzieckiem, ale zacznijmy od początku...

 

Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit urodził się w 1878 lub 1879 roku Warszawie w rodzinie żydowskiej. Był on z wykształcenia lekarzem ale z powołania wychowawcą i pedagogiem. Większość swojego życia poświęcił dzieciom, dla których stworzył zakłady wychowawcze - "Dom Sierot" dla dzieci żydowskich oraz "Nasz Dom" dla dzieci polskich. Dzieci z "Domu Sierot" nie opuścił aż do śmierci w 1942 roku, ginąc razem z nimi w obozie koncentracyjnym w Treblince.

Jest on uważany za człowieka, który jako jeden z pierwszych zapoczątkował walkę o prawa dziecka. W tym celu stworzył  oryginalny system wychowania opiekuńczego, opartego przede wszystkim na zaufaniu, miłości i szacunku do dziecka.

Czytaj więcej...

Depresja dzieci i młodzieży

 

 

Mówiąc  o  depresji  dzieci  i  młodzieży  należy  zwrócić  uwagę  na  to,  iż  dzieci  nieco  inaczej  reagują,  gdy  zmagają się ze swoimi negatywnymi emocjami.  Rozpoczynając  rozważania  o  depresji,  należy  zwrócić  uwagę  na  to, jakie objawy jej towarzyszą. Zgodnie z piątą edycją klasyfikacji zaburzeń  psychicznych  Amerykańskiego  Towarzystwa  Psychiatrycznego (DSM-5)  o  występowaniu  obniżonego  nastroju  (drażliwości),  mogącego  być  początkiem  depresji  mogą  świadczyć: 

Czytaj więcej...

Terapia ręki jako metoda wspomagająca rozwój mowy dziecka

Dlaczego terapia ręki u dzieci staje się coraz bardziej popularna? Dlaczego jest taka ważna?

 

Rozwój mowy dziecka jest ściśle powiązany z jego rozwojem ruchowym, a w szczególności z rozwojem czynności precyzyjnych, które wykonują dłonie. Dzieje się się tak dlatego, że znajdujące się w korze mózgowej pola ruchowe odpowiedzialne za motorykę narządów mowy oraz pola ruchowe odpowiadające za ruch ręki znajdują się obok siebie.

Czytaj więcej...