Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Najważniejsze zadania rodziny jako środowiska opiekuńczo- wychowawczego

 

 

Chyba każdy z nas potrafi powiedzieć czym dla niego jest rodzina, ale czy każdy potrafi określić podstawowe zadania rodziny?

Czytaj więcej...

Jakie cechy opiekuna-wychowawcy są najbardziej kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Czy zastanawialiście się kiedyś Państwo nad tym jakie cechy opiekuna-wychowawcy są najbardziej kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka? Pedagodzy twierdzą, że instytucja opiekuńczo - wychowawcza powinna funkcjonować według podobnych zasad do pierwotnej rodziny. Jednym z najważniejszych filarów tej instytucji jest osoba opiekuna - wychowawcy, który jest obok podopiecznego istotnym elementem w strukturze wychowawczo - opiekuńczej. Postaram się odpowiedzieć jak widzę taką osobę, jej cechy i sposób postępowania.

 

 

Czytaj więcej...

Związek Oligofrenopedagogiki z fizjoterapią

Wielu pedagogów i fizjoterapeutów coraz częściej zauważa związek oligofrenopedagogiki z fizjoterapią. Uważają oni bowiem, że skuteczna praca nad wychowaniem i edukacją osób niepełnosprawnych, nie jest możliwa bez udziału fizjoterapeuty. W celu wyjaśnienia tego związku zacznę od zdefiniowania pojęcia Oligofrenopedagogiki.

Czytaj więcej...

Pasja w zawodzie nauczyciela i jej znaczenie - czy można czuć satysfakcję z pracy w szkole nie czując powołania?

Wiele osób wybierających zawód nauczyciela zastanawia się pewnie czy nauczyciel to zawód, misja, pasja czy powołanie.

 

Rozpocznę może od wyjaśnienia tego, czym tak właściwie jest pasja pragnę przytoczyć słowa Wincentego Okonia, który uważa, że pasja to: "zamiłowanie, bardzo silne i trwałe zainteresowanie, tj. nabywana przez człowieka w toku jego rozwoju stała skłonność do zajmowania się pewnymi przedmiotami i sprawami; gdy zamiłowanie opanuje wszystkie myśli i czyny człowieka, staje się jego pasją"[1].

Czytaj więcej...

Występowanie zaburzeń depresyjnych u dzieci

 

Depresja u dzieci może przebiegać nieco inaczej, niż u osób dorosłych, co sprawia że może być trudniej ją rozpoznać. Dobrze jest zatem rozpocząć rozważania na jej temat od wyjaśnienia czym ona właściwie jest i jakie towarzyszą jej objawy.

Czytaj więcej...