Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Depresja u dzieci


 
Depresja u dzieci może przebiegać nieco inaczej, niż u osób dorosłych, co sprawia że może być trudniej ją rozpoznać. Dobrze jest zatem rozpocząć rozważania na jej temat od wyjaśnienia czym ona właściwie jest i jakie towarzyszą jej objawy.Zaburzenia depresyjne to zespół objawów, z którymi związana jest sfera emocjonalna, funkcjonowanie poznawcze i zachowanie.

 

Częste objawy zespołu depresyjnego to:

- objawy - sfera emocjonalna - przejawiają się smutkiem, przygnębieniem, rozdrażnieniem (najczęściej zamiast obniżonego nastroju), utratą zdolności lub zmniejszeniem odczuwania przyjemności, poczuciem winy, lękiem, niepokojem.

 

- objawy - sfera poznawcza - wiążą się ze zwiększoną męczliwością, utratą energii, obniżeniem tempa procesów poznawczych, problemami z koncentracją uwagi, niską samooceną, bezradnością, myślami samobójczymi.

 

- objawy - behawioralne ? przejawiają się społecznym wycofaniem, zmniejszoną rozmownością, spowolnieniem lub pobudzeniem psychoruchowym, zmniejszeniem zainteresowań, zaburzeniami snu, utratą łaknienia, podejmowaniem prób samobójczych.            

 

Zdarza się, że powodem zgłoszenia się do lekarza są objawy somatyczne, takie jak: bóle głowy, brzucha, bóle umiejscowione w klatce piersiowej, kołatanie serca, odczuwane wrażenie parcia na pęcherz moczowy, którym towarzyszą objawy z omówionych wcześniej sfer.            

 

W klasyfikacji ICD ? 10 nie występują odrębne kryteria rozpoznawania zaburzeń depresyjnych u dzieci lub u młodzieży. Jedynym wyróżnieniem jest występowanie rozdrażnienia zamiast obniżonego nastroju oraz brak oczekiwanego przyrostu masy ciała zamiast zmniejszenia wagi.            

 

Minimalny czas trwania epizodu to dwa tygodnie. Często jest to okres od trzech do dziewięciu miesięcy. Do rozpoznania niezbędne jest stwierdzenie minimum dwóch objawów spośród trzech następujących:

-  depresyjny nastrój bądź drażliwość,

-  utrata zainteresowań bądź odczuwania przyjemności,

-  zwiększona męczliwość.            

 

Dzieci mogą przeżywać emocje smutku czy przygnębienia i jest to naturalne, nie związane z zaburzeniami depresyjnymi. Jeśli jednak u dziecka zauważalne są wyżej wymienione objawy, to należy jak najszybciej udać się do psychologa lub/i psychiatry, w celu diagnozy i ewentualnego podjęcia leczenia. Może się bowiem okazać, że jest to włanie trudno rozpoznawalna depresja u dzieci.

 

Dominika Tkaczuk - psycholog

Lęk społeczny i uogólniony u dzieci - jak pomagać?

 

Wskazówki dla  nauczycieli

 

Lęk społeczny i uogólniony należą do grupy zaburzeń lękowych. Lęk społeczny utrudnia zawieranie i kontynuowanie relacji społecznych, a nawet powoduje, że dziecko się z nich wycofuje. Dziecko lękowe unika sytuacji stresowych, jakimi są kontakty z inną osobą, publiczne wypowiedzi, spotkania towarzyskie itp.

Czytaj więcej...

Zabawy ruchowe z dzieckiem w domu

 

Wyścigi, gra w piłkę dzieci wprost uwielbiają zabawy ruchowe! Najlepiej oczywiście by odbywały się one na świeżym powietrzu, ale nie zawsze jest to możliwe... Bo co zrobić jak deszczowa jesień za oknem, albo mamy chore dziecko i jesteśmy uwiązani w domu? Otóż, nie musimy a nawet nie powinniśmy rezygnować z ruchu, nawet w domu! Ruch jest naturalną potrzebą dziecka, kiedy coś zatrzyma nas w domu, po chwili naszą pociechę roznosi energia- poniżej podam kilka przykładów zabaw, które pomogą "rozładować" twoje dziecko:

Czytaj więcej...

Ćwiczenia relaksacyjne redukujące stres u dzieci

 Jakie ćwiczenia relaksacyjne redukujące stres u dzieci można stosować na co dzień? Zanim poznasz ćwiczenia relaksacyjne redukujące stres u dzieci, warto jest zastanowić się czym jest relaks.

Czytaj więcej...

Jak zmienić zachowanie dziecka, które nie może się skupić?

Wielu rodziców zastanawia się jak zmienić zachowanie dziecka, które nie może się skupić. Martwi ich, że czynność zabiera dziecku bardzo dużo czasu, a podczas jej wykonywania dziecko jest zdekoncentrowane. Staje się wówczas oczywiste, że dziecku trzeba pomóc.

Czytaj więcej...